EDİTÖRÜN KÖŞESİ
Coşkun BEL
995 çocuk daha hayata bağlandı!
(21/04/2015)
Anasayfa
Haberler
Röportajlar
Kongre/Konferans
Danışma Kurulu
Yazarlarımız
Sektörel Haberler
Tüp Bebek
Şeker Hastalığı
Yüksek Tansiyon
Güzellik / Estetik
Göz Sağlığı
Ağız ve Diş Sağlığı
Cinsel Yaşam
Sağlıklı Beslenme
Kalp Sağlığı
Kadın Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Kanser
Aşırı Kilo
Ruh Sağlığı
Organ Bağışı
Sağlık Kütüphanesi
Hastane Telefonları
Kan Merkezleri
Ambulans Telefonları
Tıp Sözlüğü
Kaplıcalar
Önemli Linkler
Anketler
Üyemiz Olun
Künye
İletişim
Kullanım Sözleşmesi
HABER ARAMA
 
İDEAL KİLO HESAPLAMA
Kilonuz kg
Boyunuz cm
 
  Yazarlarımız  
Yazdırılabilir versiyon   Geri
Doç. Dr. Cahide TOPSAKAL
(28/10/2009)
Beyin tümörlerinin belirtileri nelerdir?
Göz kayması ile de kendini gösterebilir...
Tümör, beyin ödemi yapacağı için baş ağrısı da yapar. Ödem daha da artınca bulantı, fışkırır tarzda kusma, kollarda, bacaklarda ya da yüzde uyuşma ve karıncalanma oluşabilir. Bazen hasta nöbet ya da kısmi felç de geçirir. Eğer beynin orta bölgesinde tümör varsa, genellikle kasılma yani sara nöbetleri olur. Nöbet; kötü koku alma, ani açlık hissi, kısa süreli şuur kaybı ya da bir-iki saniyelik göz kayması ile de kendini gösterebilir. Birkaç saniyelik film kopması, kalem sallama, çarşaf buruşturma gibi belirtilerle gelirse; bunu kimse anlamaz. Eğer tümör beynin yan taraflarındaysa; bir-iki saniyelik şuur kaybı ya da halüsinasyon (kötü kokular alma, tuhaf müzik sesleri duyma) ile kendini gösterir. Hasta çarşaf buruşturmak, para saymak ya da yalamak gibi bir hareketi birkaç saniye tekrarlar. Bu da bir nöbettir ve etrafı tarafından anlaşılmayabilir. İki saniyelik bir dalgınlaşma aslında bir nöbettir ama sohbet ederken karşı taraf bunu anlamaz. Tümör beynin arka tarafında ise; nöbetlerde görme halüsinasyonu olur. Zikzak, parıltı, çarpık cisim görme gibi sorunlar oluşur. Beyincikte yerleşenlerde ise, bunlara ilaveten denge kusurları da görülür. Mesela gözlerde ‘nistagmus’ adı verilen sıçrama hareketleri meydana gelir.
 
Bazı beyin tümörleri belirti vermez
 
Beyin tümörü ne kadar büyükse, belirli bir oda içinde yer kaplayacağı için beyin ödemi artacaktır. Beyin ödemi ne kadar artarsa, hastanın şikayetleri de o kadar artar. Bazı beyin tümörleri büyüktür ama sıkıştırılabilir oldukları durumlarda belirti vermezler. Beynin ön bölgesinde portakal kadar bir tümör olabilir ama elastikiyeti fazla olduğundan beyin onu tolere edebilir. Tümör yavaş şekilde büyürse, beyin onu daha kolay tolere eder. Tümör ne kadar hızlı büyürse, beynin onu tolere etmesi o kadar zorlaşır. Beynin ön bölgesindeki tümörler yaklaşık 10-20 yılda büyüdüğü için beyin onlara alışır. Ama aynı büyüklükteki bir tümörü birdenbire beynin içine koyarsanız, hastayı öldürebilirsiniz. Bu tıpkı aniden gelişen, yer kaplayıcı beyin kanamalarına kısa zamanda cerrahi ile müdahale edilemediğinde, hastanın ölmesi gibidir.
 
Üzülmeyin…
 
Üzüntü, genel olarak vücutta bağışıklık sistemini çökerttiği için öncelikle vücudu enfeksiyona açık tutar. Uzun vadeli üzüntüler ise, vücudun savunma mekanizmasını tamamen yıkar. Vücudun tümörlü hücrelere karşı oluşturduğu savunma mekanizmasının çökmesine yol açar. Bir başka deyişle; uyuyanı uyandırır. Beyin tümörlerinin yarısı genetiktir. Yüzde 50’sinde ise, çevresel faktörler devreye girer. Beyin tümörü, yemeğe düşkün olmayan birinin anormal şekilde beslenmeye başlamasına ya da her gün işe giden bir yöneticinin bir anda gitmemeye başlamasına yol açabilir. Hasta, çok tuhaf huylar edinebilir. Öyle ki; onu tanıyamazsınız. Zaman zaman normale döner. O anlarda, ‘Ben ne yaptım’ diye suçluluk duyabilir ama sonra yeniden kendine engel olamaz.
 
Doç. Dr. Cahide TOPSAKAL
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı
 
 

 Kayıt 1-6 / 6
        Anasayfam Yap

        Favorilerime Ekle

KONUK YAZARLAR
Doç. Dr. Kemal YEŞİLÇİMEN
Hep aynı oyun, hep aynı tezgah
Prof. Hakan GERÇEKOĞLU
İçimizdeki sinsi tehdit: Anevrizma
Prof. Dr. Ziya MOCAN
Daha çok hanımları yakalıyor!
Uzman Psikolog H. Fatih Dane
Travma ve sonrası…
Prof. Dr. Cengiz PATA
Mide rahatsızlığı olanlara tavsiyeler
Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ
Her derde deva: OZON
Doç. Dr. Cahide TOPSAKAL
Bel ağrısına çözüm...
Doç. Dr. Necmi KURT
Canınızı kurtarın!..
Prof. Dr. Vahit ÖZMEN
Meme sağlığı
Doç. Dr. Ayşe EMRE
Doğal ürünler ve şifalı bitkiler
Doç. Dr. İsmail DÖLEN
Sağlık Okur - Yazarlığı
Diş Hekimi Arzu YALNIZ
Anne karnında başlıyor!
Diyetisyen Sanem APA
Her besinin içeriği farklıdır!
Tüm yazarlar
 


Bucks - Digital Media Publishing Agency