EDİTÖRÜN KÖŞESİ
Coşkun BEL
995 çocuk daha hayata bağlandı!
(21/04/2015)
Anasayfa
Haberler
Röportajlar
Kongre/Konferans
Danışma Kurulu
Yazarlarımız
Sektörel Haberler
Tüp Bebek
Şeker Hastalığı
Yüksek Tansiyon
Güzellik / Estetik
Göz Sağlığı
Ağız ve Diş Sağlığı
Cinsel Yaşam
Sağlıklı Beslenme
Kalp Sağlığı
Kadın Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Kanser
Aşırı Kilo
Ruh Sağlığı
Organ Bağışı
Sağlık Kütüphanesi
Hastane Telefonları
Kan Merkezleri
Ambulans Telefonları
Tıp Sözlüğü
Kaplıcalar
Önemli Linkler
Anketler
Üyemiz Olun
Künye
İletişim
Kullanım Sözleşmesi
HABER ARAMA
 
İDEAL KİLO HESAPLAMA
Kilonuz kg
Boyunuz cm
 
  Kanser  
Yazdırılabilir versiyon   Geri
(11/07/2009)
Kemoterapi sürecinde evde bakım
Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Onkoloji Servisi Sorumlu Hemşiresi Havva Erdoğan, kemoterapi alan bireylerin evde bakım sürecinin çok önemli olduğunu belirtti…

Kanser hastalarının kemoterapi aldığı dönemde bazı yan etkiler görülebiliyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Onkoloji Servisi Sorumlu Hemşiresi Havva Erdoğan,
kemoterapi alınan dönemlerde ilaca bağlı bazı yan etkiler görülebildiğini belirterek “Bu dönemde alınacak önlemler, tedavinin başarısına katkıda bulunacağı gibi tedavi döneminin daha rahat geçirilmesine de yardımcı olacaktır” diyor.

Erdoğan, kemoterapi sonrasında görülen yan etkileri şöyle anlatıyor:
“Bulantı-kusma, saç dökülmesi, cilt ve tırnak değişiklikleri; ağız, dişeti-boğaz problemleri,  tat değişiklikleri, iştahsızlık, kabızlık, idrar değişiklikleri ve üreme sağlığı sorunları; enfeksiyon, anemi/kansızlık, kanama en sık görülen yan etkileridir. Bireyler bu yan etkilerin kontrolüne yönelik önlemler alarak normal yaşamlarını sürdürebilirler, ancak bazı durumlarda yaşamlarında değişiklikler yapmaları gerekebilir. Örneğin; hemoglobin değerlerinde düşme olduğunda kendilerini halsiz hissedebilir ve günlük işlerinde bazı kısıtlamalar getirmek durumunda kalabilirler.”
Yan etkilerle baş edebilmek için dikkat edilmesi gereken konuları belirten Havva Erdoğan “Bu konular beslenme, sosyal yaşam, çevresel faktörler ve cinsel yaşamla ilgilidir. Ayrıca bu dönemde kişinin banyo alışkanlığı, ağız bakımı, el ayak bakımı, giyim tarzı gibi gündelik hayatla ilgili konularda değişiklik yapılması gerekebilir” diyor.

BESLENMEYE YÖNELİK ÖNLEMLER
Günde 5–6 öğün şeklinde az ve sık yemek yenmelidir.
Sıcak yiyeceklerin kokusu bulantı hissini artırabileceğinden soğuk servis yapılan yiyecekler tercih edilmelidir.
Sıvı ve yumuşak gıdalar tercih edilmelidir.
Çok tatlı, yağlı, çok baharatlı ve ağır kokulu gıdalar bulantı hissini artıracağı için bu gıdalardan uzak durulmalıdır.
Kemoterapi sırasında ağızda oluşacak hoş olmayan metalik veya ilaç tadını azalmaya yardımcı, sert veya yumuşak naneli ve ekşi şekerlemeler yenebilir.
Bulantı olduğu dönemde yemek yapma konusunda başka birinden yardım alınması bu hissi daha iyi kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir.  Herhangi bir nedenle sıvı kısıtlaması önerilmediyse; günde en az üç litre su veya sıvı gıdalar (çorba, ayran, süt, komposto vb. ) alınabilir. Yaz aylarında terlemeyle vücuttan sıvı kaybı olacağından alınan sıvı 4–5 litreye çıkabilir. Sıvı gıdaların en az bir litresi su olarak alınmalıdır.
Kemoterapi alınan dönemde lökosit değerleri (beyaz küreler) düşerse, çiğ meyve ve sebzeler tercih edilmemelidir.
Temiz ve taze olduğundan kuşku duyulan hazır yiyecekler enfeksiyon riski nedeniyle yenilmemelidir. Dışarıda yemek yenilecekse, güvenilir ve temiz yerler olmasına dikkat edilmelidir.
Gıda alışverişi yapılırken gıdaların son kullanma tarihi kontrol edilmeli ve alınan ürünlerin paketlerinin ezilmiş, yırtılmış olmamasına dikkat edilmelidir.
Bazı kemoterapi ilaçlarının kullanımı kabızlık yapabilir. Normalden az yemek yeme ya da hareketsizlik nedeniyle de kabızlık görülebilir. Barsak hareketini artırmak için bol sıvı içmeye çalışılmalıdır. Özellikle ılık ve sıcak sular kabızlık durumunda tercih edilebilir. Lifli yiyecekler barsak hareketlerini uyaracağından kepekli ve yulaflı ekmek, kurutulmuş meyve, fasulye, fındık, mısır gibi liften zengin yiyecekler tercih edilmelidir.
Bazı kemoterapi ilaçları ise barsak dokusunu etkilediği için ishal meydana gelebilir. İshal 24 saatten daha uzun sürerse hekime haber verilmelidir. İshalle kaybedilen sıvıyı yerine koymak için su, elma suyu, açık çay gibi içecekler tercih edilmelidir. İshali artırabileceği için lifli yiyecekler tercih edilmemelidir. (Kepekli ve yulaflı ekmek, kurutulmuş meyve, fasulye, mısır, vb. ) .
İshal nedeniyle kaybedilen potasyumu yerine koymak için muz, patates, şeftali ve armut gibi potasyum içeriği yüksek besinleri tüketilmelidir. Kahve, çay, alkollü içeceklerden kaçınılmalıdır.

SOSYAL YAŞAMA YÖNELİK ÖNLEMLER
Onkoloji hastalarının, duygularını paylaşabilecekleri insanlarla konuşması ve arkadaş ziyaretlerinde bulunması, yalnızlık duygusundan uzaklaşmalarına yardımcı olacaktır. Ancak kemoterapi alınan dönemde özellikle enfeksiyon kontrolü açısından ziyaretçi kısıtlaması yapılmalıdır.
Zorlayıcı, yorucu aktivitelerden kaçınılmalıdır. Bununla birlikte sürekli yatak istirahatının da yarardan çok zarar getireceği unutulmamalıdır.

CİNSEL YAŞAMA YÖNELİK ÖNLEMLER
Kemoterapi gören birçok insanın cinsel yaşamı tedaviden etkilenmez. Bazı hastalar tedavileri süresince cinsel yaşamlarında geçici olarak bir kısım değişiklikler fark edebilirler. Bunlar genellikle kısa süreli değişikliklerdir.
Kendisi veya eşi kemoterapi gören kadının tedavi sırasında hamile kalması sakıncalıdır. Çünkü ilaçlar bebeği etkiler. Bu yüzden doktor, tedavi boyunca güvenli bir doğum kontrol yöntemi kullanmayı önerebilir.
Kan değerleri uygun olduğu sürece cinsel ilişkiye girmenin bir sakıncası yoktur.
Kemoterapinin etkisi ile erken menopoza giren kadınlarda, menopoza bağlı oluşabilecek vajinal kuruluk cinsel ilişkiyi zorlaştırıyorsa doktorun önerilerine göre hareket edilmelidir.

ÇEVREYE YÖNELİK ÖNLEMLER
Özellikle solunum yoluyla bulaşan hastalığı olan bireylerden uzak durulmalı, mümkün olduğunca sarılma ve öpüşme gibi yakın temaslardan kaçınılmalıdır.
Sigara kullanan bireyler mutlaka sigarayı bırakmalıdır.
Solunum yolu ile bulaşan hastalıkların çok sık görüldüğü zamanlarda alışveriş merkezleri, nişan, düğün törenleri, belediye otobüsleri gibi kalabalık, havasız, tozlu, sigara dumanı olan ortamlardan uzak durulmalıdır.

GÜNLÜK ALIŞKANLIKLARA YÖNELİK ÖNLEMLER
Enfeksiyondan korunmak için eller her zaman sabunlu su ile yıkanmalı ve bireyle birlikte yaşayan kişiler de el yıkamaya dikkat etmelidir.
Haftada en az iki kez banyo yapılması enfeksiyon riskini azaltmak açısından önemlidir. Her gün banyo yapılmasında da bir sakınca yoktur.
Manikür ve pedikür enfeksiyon riski olduğu için yaptırılmamalıdır.
Rahat, bol, sıkmayan ve terletmeyen kumaştan yapılmış kıyafetler tercih edilmelidir.
Kemoterapi alınan dönemde güneş ışınları ciltte koyulaşma ve lekeler yapabilir. Güneşin dik geldiği saatlerde dışarı çıkılmamalıdır. Zorunlu durumlarda ise uzun kollu kıyafet giyilmeli, şapka ya da şemsiye kullanılmalı, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyan yüksek koruma faktörlü güneş kremleri sürülmelidir.
Kanın pıhtılaşmasında görevli olan trombositlerin düşük olduğu dönemde kanama riski olduğu için birey kendisini düşme, vurma ve çarpmalardan korumalıdır. Kalçadan enjeksiyon yaptırılmamalıdır. Kanama riskini azaltmak için tıraş olurken jilet kullanmaması gereklidir ve tıraş makinesi kullanılmalıdır. Tırnak etleri kesilmemelidir.
Düzenli yürüyüşler ve hafif egzersizler yapılmalı, ancak trombositlerin düşük olduğu dönemde kanama riski olacağından egzersiz sırasında travmalardan korunmalıdır. Birey kırmızı kan hücreleri (eritrosit) düşük olduğunda kendisini halsiz hissedebilir böyle durumlarda dinlenmek gereklidir.
Kemoterapi aldıktan sonra ağız bakımı ağızda yara oluşmaması için önemlidir. Kan değerleri uygunsa dişler fırçalanmalıdır. Kan değerlerinin düşük olduğu dönemlerde ise diş fırçalamak yerine gargara yapılmalıdır.
Takma diş kullanılıyorsa her öğün sonrası çıkartılarak temizlenmelidir. Damağa iyice oturmayan dişler kullanılmamalı ve gece yatarken takma dişler çıkarılmalıdır.
Cilt kuru ise nemlendirici kremler sürülebilir.
Kemoterapi ilaçlarına bağlı saçlar dökülebilir. Saç dökülmesi kemoterapi aldıktan 2–3 hafta sonra başlar. Tedavi kesildikten 3–8 hafta sonra tekrar çıkmaya başlar. Kemoterapi tedavisine başlanmadan önce saçlar mümkün olduğunca kısa kestirilmelidir. Bu dönemde lastik bant, metal veya plastik saç tokası, saç boyası, saç spreyleri saçın kırılganlığını artıracağından kullanılmamalıdır.
Kaşlar ve kirpiklerde dökülme olursa takma kirpik ve kaş kalemi kullanılabilir.
Fazla şampuan kullanımından kaçınılmalı, saçlar iyice durulanmalı ve nazikçe kurulanmalıdır.

 1 | 2    Kayıt 1-100 / 101
        Anasayfam Yap

        Favorilerime Ekle

KONUK YAZARLAR
Doç. Dr. Kemal YEŞİLÇİMEN
Hukuk gereken cevabı verdi
Prof. Hakan GERÇEKOĞLU
İçimizdeki sinsi tehdit: Anevrizma
Prof. Dr. Ziya MOCAN
Daha çok hanımları yakalıyor!
Uzman Psikolog H. Fatih Dane
Travma ve sonrası…
Prof. Dr. Cengiz PATA
Mide rahatsızlığı olanlara tavsiyeler
Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ
Her derde deva: OZON
Doç. Dr. Cahide TOPSAKAL
Bel ağrısına çözüm...
Doç. Dr. Necmi KURT
Canınızı kurtarın!..
Prof. Dr. Vahit ÖZMEN
Meme sağlığı
Doç. Dr. Ayşe EMRE
Doğal ürünler ve şifalı bitkiler
Doç. Dr. İsmail DÖLEN
Sağlık Okur - Yazarlığı
Diş Hekimi Arzu YALNIZ
Anne karnında başlıyor!
Diyetisyen Sanem APA
Her besinin içeriği farklıdır!
Tüm yazarlar
 


Bucks - Digital Media Publishing Agency