EDİTÖRÜN KÖŞESİ
Coşkun BEL
10 bin hastane açsanız ne yazar!
(04/02/2015)
Anasayfa
Haberler
Röportajlar
Kongre/Konferans
Danışma Kurulu
Yazarlarımız
Sektörel Haberler
Tüp Bebek
Şeker Hastalığı
Yüksek Tansiyon
Güzellik / Estetik
Göz Sağlığı
Ağız ve Diş Sağlığı
Cinsel Yaşam
Sağlıklı Beslenme
Kalp Sağlığı
Kadın Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Kanser
Aşırı Kilo
Ruh Sağlığı
Organ Bağışı
Sağlık Kütüphanesi
Hastane Telefonları
Kan Merkezleri
Ambulans Telefonları
Tıp Sözlüğü
Kaplıcalar
Önemli Linkler
Anketler
Üyemiz Olun
Künye
İletişim
Kullanım Sözleşmesi
HABER ARAMA
 
İDEAL KİLO HESAPLAMA
Kilonuz kg
Boyunuz cm
 
  Ruh Sağlığı  
Yazdırılabilir versiyon   Geri
(01/05/2009)
Takıntılı aşklar
Aşkın tarifi nedir, kişiye neler yaşatır, takıntılı aşk ne demektir. İşte tüm merak ettikleriniz…
Aşık bir insan neler yaşar? Yapmadığı neler yapar?
 
Aşık olan kişinin içi kıpır kıpırdır. Birden bire bir enerji yoğunluğu hisseder. Aşık olduğu kişiyi düşündüğünde yüzünde bir gülümseme mevcuttur. Duygular ön planda olduğu için kolaylıkla duygusal tepkiler verir. Sevdiği kişiyle ilgili konulara aşırı yoğunlaşırken, hayatın diğer alanlarında dikkat zayıflamıştır. Sevdiği kişi nelere ilgi duyuyordur, ne yapıyordur, onu nasıl mutlu eder bu gibi sorular zihnini sürekli meşgul eder. Sürekli çevresiyle onunla ilgili konuşmak ister. Paylaşabildiği kişilerle birlikte olduğunda da konuyu mutlaka açar. Bunun yanında önceden tepki gösterdiği davranışlara reaksiyon göstermez olur. Sorunlar gözüne görünmez. Maç seyretmeyi sevmiyorsa aşık olduğu kişi seviyor diye seyredebilir. Ya da korku filmi sevmese de aşık olduğu kişiyle seyretmek mutluluk verir kişiye. İş ve arkadaşlarına harcadığı zamanı sevdiğine ayırır. Bir ilişkim olduğumda çevremdeki arkadaşlarımı ihmal etmeyeceğim dese de tüm zamanını sevdiğinle geçirmek ister ve zamanını ona ayırır. Sert ve katı bilinen kişiler aşık olduğu kişilerin yanında tamamen farklı bir kişi olur. Anlayışlı, yumuşak ve sevgi doludur. Sevdiğinden bahsederken kullandığı yumuşak kelimeler çevresindekileri şaşırtır.
 
Takıntılı aşk ne demektir?
 
Takıntılı aşk da kişi aşık olduğu kişiyle ilgili düşüncelerle meşguldür. Ancak bu aşk da kişi mutluluk yerine kaygı yaşar. Karşısındakine güven duyma, ayrılık ile ilgili kaygılar sürekli zihnini meşgul eder. Bu kaygılarından kurtulmak içinde kendini rahatlatacak eylemlerde bulunur. Örneğin aşık olduğu kişinin başkası ile birlikte olabileceği kaygısı ile sürekli onu arar, nerde olduğunu kontrol eder. Bu kontroller bir süre kendisini rahatlatsa da bir süre sonra tekrar başlar. Diğer bir örnek de kendisinin gerçekten sevilip sevilmediğini anlamak için bana aşık mısın diye sorar. Ondan istediklerini yapıp yapmadığını kontrol eder. Ancak bunlar bir süre kişinin kendini iyi hissetmesine neden olur. Bir süre sonra mantıklı gelmese de düşündükleri kendi sini rahatsız eden düşünceler zihnini meşgul etmeye devam eder.
 
Aşk ve takıntı arasında nasıl bir benzerlik bulunur?
 
Takıntı kişinin zihnine istenmeyen şekilde geliveren, tekrarlayan, kişiye sıkıntı veren ve kişiyi rahatsız etse de zihinden uzaklaştırılamayan düşüncelerdir.  Bu düşünceler o kadar yoğun ve sıkıntı verici şekilde gelir ki kişiye günlük yaşamını etkiler. Kovmak, ortadan kalkması için çabalamak çözüm getirmez.  bu düşünceleri ve buna bağlı sıkıntı duygusunu ortadan kaldırmak için kişi  buna bağlı davranışları yaparak rahatlamaya çalışır. Bu şekilde sıkıntılarını azaltmaya çalışsa da bu bir çözüm getirmez. Aşkta da sürekli sevilen kişi düşünülür. Ancak bu kişiyi düşünmek kişiyi mutsuz etmez, tam aksine aşık olan kişi sevdiği kişiyi düşünmekten mutlu olur. Zihninin bu düşüncelerden uzak tutmaz. Tam aksi bu düşüncelere kendini kaptırır. Takıntılarda aşk da kişinin tüm enerjisini alır. Takıntısı olan kişi için yaşamı takıntılar yönlendirir. Aşık olan kişi için de yaşam sevdiği kişi üzerine kuruludur.  İkisi de hayatın merkezinde yer alır. Herkesten, her şeyden önce gelirler.
 
Hangi tipteki kişiler takıntılı aşık olmaya adaydır? Bu kişiler partnerlerinin hayatını nasıl karartır?
 
Özellikle bağımlı kişilik özelliği, borderline  ve obsesif kişilik bozukluğunda de takıntılı aşklara sıklıkla rastlıyoruz. Bağımlı kişilik bozukluğu olan kişiler onaysız yaşayamazlar.  Özellikle bu onay aşık olandan gelecekse.  Yalnız kalmaktan da çok korkarlar. Bu nedenle de aşık kaldıkları kişilerle aralarında mesafe olduğunda hemen bu mesafeyi ortadan kaldırmaya çalışırlar. Bunun için onu ararlar. Birlikte zaman geçirmek için planlar yaparlar. Karşısındaki kişiyi bu şekilde boğarlar. Bunun farkına bile varamayabilirler. Ayrılık bu kişiler için dayanılmazdır. Ayrılmamak için elinden geleni yapar. Bunun kendisine ve karşısındaki kişiye zarar verebileceğini de düşünmez. Obsesif kişilik bozukluğunda da  kişi mükemmeli arar. Bulduğunda da ilişki için her şeyi yapar.  Belirsizlik durumlarından aşırı rahatsızlık duyar. Aşık olduğu kişi yanlışlıkla telefonu kapalı olsa bunun nedenini anlayana kadar araştırır. Her yerden onu arar. Bazen o kadar abartır ki yanındaki kişilerle bile bahanelerle konuşmaya kadar durum varabilir. Bu da karşısındakini bunaltır. Bu kişilerin partnerleri bir süre sonra bir davranışta bulunurken tedirgin olmaya başlar. Kendilerinin sürekli sınavda gibi hissederler. Her davranışın denetlendiği düşüncesi kişiyi rahatsız etmeye başlar.
 
Aşkıyla başa çıkamayan ve sevdiğini de kendisini de mutsuz eden kişiler için önerileriniz nedir?
 
-Öncelikle problemlerin varlığını kabul etmek. Sorun olmadığını düşündüğünüzde çözüm arayışında da bulunmazsınız.
- Kendisinin yaşamını zorlaştıran davranışlarının farkına varmak.
- Aşık olduğu kişiyi rahatsız eden davranışlarını görebilmek. Bu davranışların o kişiyle ilişkisini nasıl etkilediğini anlamak.
-  Duygularının farkına varmak. Aşık olduğu kişiyle ilişkisinde mutlu mu yoksa hayatını zorlaştıran duygular daha yoğun bir şekilde mi yaşanıyor.
- Problemleri sadece karşı tarafa yüklememek… Problemlerde kendi payımızı da görebilmek…
- Bazı kişilerde tam aksi ilişkide tüm sorumluluğu üstlenirler. Bu durumda da karşı tarafın sorumluluk alabilmesi için sorunları sadece bizimmiş gibi davranmamak.
 -Olayları kendi istediği şekilde görmek yerine gerçekçi bakabilmek.
 -Yaşamını besleyecek ilişkiler, faaliyetler, uğraşlar edinmek.
 
Aşkın takıntı hali en çarpıcı ve kısa şekilde nasıl anlaşılır?
 
-Sürekli zihniniz aynı kişiyle meşgul oluyorsa.
- En ufak bir kaygınızda karşınızdakini arıyor ve söyledikleri sizi rahatlatıyor, ancak endişelerinizi azaltmıyorsa.
- Her an onunla konuşmak istiyor, yaptığınız işlere kendinizi veremiyorsanız.
- Aranızdaki mesafeye katlanamıyorsanız.
- İlişkinizdeki en ufak bir sorun yüreğinizi ağzınıza getiriyorsa.
- İlişkinizle ilgili sürekli endişeleriniz varsa. bitti mi, bitecek mi, kızdı mı, ne oldu vs..
- İnsanlarla bir arada olduğunuzda düşünceleriniz hep o kişiyle meşgulse. Ortamda olduğunuzu hissedemiyorsanız…
- İlişkinizde güvenle duymakla ilgili sıkıntılarınız yoğunsa.
- İlişkiyi devam ettirmek için neler yapacağınızla ilgili sürekli kurgulamalar yapıyorsanız.. takıntılı aşıksınız.
 
Sağlıklı bir aşk ilişkisinde olması gerekenler nelerdir?
 
İlişkide karşılıklı güvenin olması oldukça önemlidir. Diğer önemli bir unsurda saygıdır. Saygının olmadığı bir ilişki her iki tarafında birbirini yıpratmasına neden olur. Partnerler birbirlerin istek, ihtiyaç ve duygularını karşı duyarlı olmalarıdır. Ayrıca çiftlerin kendilerine özel zamanlar oluşturmaları da ilişkinin sürekliliği açısından önemlidir. Karşındaki kişiyi olduğu gibi kabul etmek de ilişkinin kalitesini arttırır.
 
HaberTürk


 Kayıt 1-47 / 47
        Anasayfam Yap

        Favorilerime Ekle

KONUK YAZARLAR
Doç. Dr. Kemal YEŞİLÇİMEN
Hastalık lobisi bastırıyor!
Prof. Hakan GERÇEKOĞLU
İçimizdeki sinsi tehdit: Anevrizma
Prof. Dr. Ziya MOCAN
Daha çok hanımları yakalıyor!
Uzman Psikolog H. Fatih Dane
Travma ve sonrası…
Prof. Dr. Cengiz PATA
Mide rahatsızlığı olanlara tavsiyeler
Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ
Her derde deva: OZON
Doç. Dr. Cahide TOPSAKAL
Bel ağrısına çözüm...
Doç. Dr. Necmi KURT
Canınızı kurtarın!..
Prof. Dr. Vahit ÖZMEN
Meme sağlığı
Doç. Dr. Ayşe EMRE
Doğal ürünler ve şifalı bitkiler
Doç. Dr. İsmail DÖLEN
Sağlık Okur - Yazarlığı
Diş Hekimi Arzu YALNIZ
Anne karnında başlıyor!
Diyetisyen Sanem APA
Her besinin içeriği farklıdır!
Tüm yazarlar
 


Bucks - Digital Media Publishing Agency