EDİTÖRÜN KÖŞESİ
Coşkun BEL
995 çocuk daha hayata bağlandı!
(21/04/2015)
Anasayfa
Haberler
Röportajlar
Kongre/Konferans
Danışma Kurulu
Yazarlarımız
Sektörel Haberler
Tüp Bebek
Şeker Hastalığı
Yüksek Tansiyon
Güzellik / Estetik
Göz Sağlığı
Ağız ve Diş Sağlığı
Cinsel Yaşam
Sağlıklı Beslenme
Kalp Sağlığı
Kadın Sağlığı
Çocuk Sağlığı
Kanser
Aşırı Kilo
Ruh Sağlığı
Organ Bağışı
Sağlık Kütüphanesi
Hastane Telefonları
Kan Merkezleri
Ambulans Telefonları
Tıp Sözlüğü
Kaplıcalar
Önemli Linkler
Anketler
Üyemiz Olun
Künye
İletişim
Kullanım Sözleşmesi
HABER ARAMA
 
İDEAL KİLO HESAPLAMA
Kilonuz kg
Boyunuz cm
 
  Yazarlarımız  
Yazdırılabilir versiyon   Geri
Prof. Hakan GERÇEKOĞLU
(28/03/2009)
By-pass ameliyatı sonrası sağlıklı yaşam rehberi
Koroner by-pass ameliyatı, kanın, kalp kasına gitmesini sağlayan koroner arter denilen atardamarların belli bir seviyenin üzerinde daralmasıyla meydana gelen göğüs ağrısının ve olası kalp krizlerinin önüne geçmek için uygulanan cerrahi işlemdir…

Koroner arterlerdeki daralmaya ise, damar sertliği denen hastalık neden olmaktadır. Koroner by-pass işlemi, darlık olan arter bölgesinin arkasına, hastanın kendi atar ve toplar damarlarından hazırlanabilen yeni bir damarla kan götürülmesini sağlamaktadır.
 
Peki ameliyat sonrasındaki iyileşme sürecinde, günlük yaşamlarında hastaların dikkat etmesi gerekenler nelerdir? Hastalar ne kadar sürede taburcu olur? Ne zaman araba kullanmaya başlayabilir hasta? Sosyal aktivitelerine devam edebilir mi? Çocuğunun bakımını ne zaman yapabilir? Ağırlık kaldırmasında sakınca var mı? Ne zaman banyo yapabilir? Kaç saat uyuması gerekir? Bütün bu sorular ve yanıtları, başarılı bir ameliyat sonrasında hastanın sağlığına istikrarlı bir şekilde kavuşması noktasında bilinmesi ve disiplinli bir şekilde uyulması gereken önemli bilgileri içerir. Bu konuları başlıklar altında şöyle detaylandırabiliriz:
 
Taburculuk ve eve dönüş yolculuğu
 
Açık kalp ameliyatınızdan sonra genellikle 5-7 gün içinde tekrar evinize dönecek kadar iyileşmiş olursunuz. Doktorunuz sizin durumunuzu değerlendirerek çıkış için uygun zamanı size bildirir. Eve dönüşte genellikle her ulaşım aracı ile seyahat edebilecek durumda olursunuz. Farklı bir gereksinim varsa doktorunuz bunu size bildirecektir.
 
İyileşme dönemi hakkında genel bilgiler
 
Ameliyat sonrası ortalama 6-8 hafta süren bir iyileşme döneminiz vardır. Bu süre hastanın genel sağlık durumuna, hastalığın ve ameliyatın cinsine, yaşa v.b. göre değişim gösterebilir. İyileşme döneminiz içinde bazen kendinizi kötü, yorgun, iyileşmenizde gerileme varmış gibi hissedebilirsiniz. Bu normal iyileşme sürecinde olabilen geçici bir durumdur. Eğer uzun sürerse doktorunuzla konuşmanız gerekebilir. İyileşme döneminiz içinde unutkanlık, uykusuzluk, iştahsızlık, duygularınızı ifade etmede değişimler olabilir. Bu tür değişimler özellikle yaşlı hastalarımızda daha sıktır. İyileşme dönemi sonunda bu yakınmalar düzelir. Eve çıktığınızda günlük normal kişisel ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılayabilirsiniz. Evde gün içinde yatakta kalmayın. Gerektiğinde bir süre yatıp dinlenebilirsiniz. En az üç hafta süreyle yatarken sırt üstü yatmanız gerekir. Aynı süre içinde ağırlık kaldırmanız, tek kolunuza vücut ağırlığınızı vermeniz doğru değildir. Günlük aktiviteleriniz ve yürüyüşleriniz sırasında kendinizi zorlamayınız. Efor kapasiteniz yavaş yavaş artacaktır. Yaptığınız işlerde ne kendinize ne de bir başkasına bir şeyler ispatlamak gibi bir davranışa girin. Ameliyat sonrası erken dönemde kan değerleriniz bir miktar düşüktür. İyileşme dönemi ilerledikçe kan değerleriniz normale döner sizde eski gücünüze kavuşursunuz. İyileşme döneminde dikkat gerektiren bir diğer konu, hasta ziyareti alışkanlıklarımızdır. Açık kalp ameliyatı sonrasında vucudun savunma mekanizmaları bir miktar baskılanır. Siz bu dönemde kendinizi muhtemel enfeksiyon kaynaklarına karşı korumalısınız. Ziyaretleri mümkün olduğunca az ve kısa süreli kabul ediniz. Kalabalıktan kaçınınız. Nezle ve grip gibi hastalığı olanların ziyaretine izin vermeyiniz. Ziyaretlerde yakın temastan kaçınınız.
 
Ameliyat yaralarınız..
 
Açık kalp ameliyatınız sonrasında ameliyatınızın cinsine göre göğüs bölgenizde ve bazen ek olarak bacağınızda kesiler bulunur. Bu kesiler ve çevresinde ağrı ve his kusuru olabilir. Hafif şişlik ve morarmalar görebilirsiniz. Ameliyata bağlı ağrılar ilk 2-2,5 aylık dönemde devam edebilir. Ancak giderek daha hafif ve daha seyrek hal alırlar. Kesilerin çevresinde olan uyuşma, karıncalanma, batma veya hissizlik tarzı yakınmalar kesiye ve damarların çıkarılmasına bağlı olarak gelişir. Bu yakınmaların sağlığınıza bir zararı yoktur, ancak 6-8 ay gibi uzun bir sürede azalıp kaybolurlar. Kesilerinizin vucudun hareketli bölgelerine gelen kısımlarında (göğüs kesisinin alt 1/3`ü, bacak kesisinin diz bölgesi) iyileşme biraz daha geç olur ve bu bölgelerde iyileşme sonrasında kabarık iz kalabilir. Ameliyat yaranız cilt ve cilt altı dokusu dışında göğüs kemiğini de kapsar. Standart açık kalp ameliyatında göğüs kemiği boyuna, ortadan ikiye kesilir. Ameliyat bitiminde tel dikişlerle kapatılır. Kemikteki yara normal bir kemik kırığı gibi iyileşir. 4-6 hafta sürecek olan bu iyileşme döneminde yan yatmamalı, ağırlık kaldırmamalı, vücut ağırlığınızı tek kolunuz üzerine vermemeli ve araç kullanmamalısınız. Hareketle, derin nefes alma ve öksürükle göğüs kemiğinde oynama ya da ses gelme gibi bir sorununuz olursa, kesilerinizde şişlik ve kızarıklık, akıntı gibi bulgular olursa doktorunuzla görüşünüz.
 
Dikişler ne zaman alınır?
 
Ameliyat yerine ait dikişleriniz genellikle cilt altı tipi olup vücut tarafından emilebilen yapıdadır. Göğüs tüpü yerlerine ait olanlar ise size önerilen süre (genellikle çıkıştan itibaren 7-10 sonra) sonunda alınması gereken dikişlerdir. Dikişlerinizi ya ameliyatınızın yapıldığı yerde ya da bulunduğunuz yerde size yakın herhangi bir sağlık kurumunda aldırabilirsiniz.
 
Ne zaman banyo yapılabilir?
 
Kesileriniz iyileşince banyo yapmanızda bir sakınca yoktur. Taburcu olduğunuz gün duş ala bilirsiniz. Kese ve sünger kullanmamalı, sabunu direk ameliyat yerine sürmemelisiniz. Ameliyat tarihinizden itibaren 10-14 gün sonra genellikle normal banyo yapabilir duruma gelirsiniz. Oturarak, duş tarzında, vucut ısındaki su ile ve birinin refakatinde ilk banyonuzu yapınız.
 
Ne zaman araç kullanabilirsiniz?
 
Araç kullanmanız, ameliyat sonrası 6-8 hafta süre zarfında sakıncalı olduğu için yolcu olarak seyahat edebilirsiniz. Yolculuk sırasında rahat pozisyon alın ve rahat giysiler giyin. Şehirler arası yolculuk sözkonusu ise molalarda inip hareket edin veya özel araçla seyahat ediyorsanız her iki saatte bir mola verin. Uçakla yolculuk yapacaksanız, uçuşunuza izin veren bir raporu doktorunuzdan talep edin. Yolculuk sonrası bir süre dinlenmeniz uygun olacaktır.
 
Sosyal aktiviteler
 
Evde ilk 10 günü mümkün olduğunca sakin ve rahat geçirmeye çalışın. Bu dönemde ziyaretçilerin gelmesi kısıtlanmalıdır. Daha sonra, kısa süreli olmak şartı ile küçük gruplar halinde arkadaşlarınız sizi ziyaret edebilir. Yorulduğunuzda mutlaka onlardan izin isteyip dinlenin. Kitap okuma, kağıt oynama veya tv seyretme gibi aktiviteler rahatlıkla yapılabilir. Evde ilk birkaç hafta ağır bir cismi (bavul, ağır paket, çocuk vs…..) kaldırma, itme veya çekmekten kaçının. Yemeklerden sonra 2-3 saat süreyle egzersiz veya iş yapmayın.
 
Ağırlık kaldırma
 
Ameliyattan sonra 6 hafta süreyle 5 kg. üzerindeki ağırlıkları kaldırmayın. Kaldıracağınız ağırlığı iki elinizle tutun ve vücudunuz dik durumda olsun. Göğüs kemiğinizi zorlayacak diğer aktivasyonlardan (sıkışmış kapı, pencere, kavonoz kapağı v.b. şeyleri açmak, kalçanız sabitken sağa-sola dönmek) kaçının.
 
Fiziksel aktiviteler
 
İyileşme döneminizde yapacağınız fiziksel aktiviteler bu dönemi daha kısa ve sorunsuz geçirmenizde yardımcı olacaktır. İyileşme dönemi hakkında genel bilgiler başlığında önerilenler çerçevesinde davranın. Nefes darlığı, göğüs ağrısı veya bitkinlik hissederseniz egzersizi sonlandırın. Tam dinlenmeden tekrar egzersiz yapmayın.
 
Yürüyüş
 
İlk yürüyüşlerinizi ev içinde ve düz zeminde yapmaya başlayın. Rahat giysiler giyin. Havanın uygun olduğu durumlarda dışarıda yürüyüş yapın. Çok sıcak ve çok soğuk havalarda, yüksek nem oranı olduğunda, rüzgâr ve hava kirliliği varlığında dışarı çıkmayın.
Yürüme mesafeniz ve hızınız yavaş yavaş artacaktır, kendinizi zorlamayınız. Bir başkasına ya da kendi kendinize fizik gücünüzü ispatlamaya çalışmayın, yarışma ve iddiaya girmeyin.
Sonuçta ulaşmanız gereken en az fiziksel aktivite haftada üç gün ve her seferde 45 dakika yürüyüş olmalıdır. Egzersiz bisikleti veya yürüyüş bandı gibi yardımcı cihazları kullanabilirsiniz.
 
Merdiven çıkma

Merdiven veya yokuş çıkmak daha fazla efor gerektiren aktivasyonlardır. Bu sırada daha çabuk yorulursunuz. Yorgunluk, çarpıntı hissederseniz durup dinlenin.
 
Sigara
 
Sigara içmek kan basıncını ve kalp hızını arttırarak arterlerin ciddi bir şekilde daralmasına akciğer dokusunda dönüşü olamayan hasara neden olmaktadır. Bu nedenle, sigara ameliyat sonrası iyileşmeyi en fazla tehlikeye düşüren alışkanlıklardan birisidir. Sigara kullanmayınız.
 
Alkol
 
6 hafta sonra bira, şarap, aperaktif içkiler içilebilir şeker hastalığınız varsa ya da sakinleştirici ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışınız. Alkolü eğer kullanmıyorsanız hiç sorun yok. Kullanıyorsanız size önereceğimiz sıklık, miktar ve türlerin dışına çıkmamalısınız. Ençok haftada iki kez alkol alabilirsiniz. Yoğun alkol içeren içkileri (rakı, viski, cin, votka, konyak..) bir kerede ençok bir duble alabilirsiniz. Düşük alkol içeren içkileri (şarap, likör..) bir kerede ençok iki bardak alabilirsiniz. Bira uzun süreli kullanımda kalp kası bozukluklarına neden olduğu için önermiyoruz. Şarap (özellikle kırmızı) içkiler arasında tercih edebileceğiniz bir türdür. Bu dozun üzerinde alacağınız alkol yağ metabolizmanızı, karaciğer fonksiyonlarınızı, ilaç düzey ve etkilerini bozabilir. Alkol ilaç niyetine kullanılacak bir madde değildir. Bu amaçla başlamayınız veya kullanmaya devam etmeyiniz.
 
Cinsel hayat
 
4-6 hafta süre ile cinsel ilişkilerin son derece kısıtlı olmasına dikkat edin.
 
Uyku
 
Her gece 6-8 saat uyuyun.
 
Ev işleri
 
Hanım hastalar 6-8 hafta dolmadan ev işleri veya çocuk bakımı gibi konularda tam sorumluluğu üstlenmemelidirler. Kendinizi tamamen bırakmayın. Ama aşırı yorulmamaya dikkat edin. Yardımla istediğiniz şeyleri yapabilirsiniz.
 
Varis çorabı
 
Bacaktan toplar damar alınan koroner by-pass hastalarının iyileşme döneminde varis çorabı kullanması önerilir. Çorap ayaklarınızda şişlik olmasını engellemek, azaltmak için kullanılır. Ayrıca şişliği önlemek için bacaklarınızı bükmemeniz, bacak bacak üstüne atmamanız ve hareketsiz ayakta kalmamanız önerilir.
Varis çorabı kullanırken dikkat etmeniz gereken noktalar;

Çorabınızı sabah yataktan kalkmadan giyiniz.
Önerilen süre kullanıma devam ediniz.
Çorapta kırışıklık, katlanma olmamasına dikkat ediniz.
Gece yatarken çorabınızı çıkarınız.
Uygun boyutta varis çorabı kullanınız.
Çorabı giyip çıkarmak için gerekirse yardım alınız.
 
Prof. Dr. Hakan Gerçekoğlu
 
 
 


Kayıt 1-4 / 4
        Anasayfam Yap

        Favorilerime Ekle

KONUK YAZARLAR
Doç. Dr. Kemal YEŞİLÇİMEN
Hukuk gereken cevabı verdi
Prof. Hakan GERÇEKOĞLU
İçimizdeki sinsi tehdit: Anevrizma
Prof. Dr. Ziya MOCAN
Daha çok hanımları yakalıyor!
Uzman Psikolog H. Fatih Dane
Travma ve sonrası…
Prof. Dr. Cengiz PATA
Mide rahatsızlığı olanlara tavsiyeler
Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ
Her derde deva: OZON
Doç. Dr. Cahide TOPSAKAL
Bel ağrısına çözüm...
Doç. Dr. Necmi KURT
Canınızı kurtarın!..
Prof. Dr. Vahit ÖZMEN
Meme sağlığı
Doç. Dr. Ayşe EMRE
Doğal ürünler ve şifalı bitkiler
Doç. Dr. İsmail DÖLEN
Sağlık Okur - Yazarlığı
Diş Hekimi Arzu YALNIZ
Anne karnında başlıyor!
Diyetisyen Sanem APA
Her besinin içeriği farklıdır!
Tüm yazarlar
 


Bucks - Digital Media Publishing Agency